FAQ Náradie
 
 Ak Vás niečo zaujíma alebo hľadáte na niečo odpoveď, mailujte na adresu info@zolti.sk

Aký je rozdiel medzi hobby a profi náradím?
Prečo mi zváračka po niekoľkých minútach práce vypína?
Čo je to zaťažovateľ u zváračiek?

Odpovede nájdete nižšie.


 

**** Aký je rozdiel medzi hobby a profi náradím?

Hobby náradie je určené na príležitostné použitie. Je konštruované na nízky počet pracovných hodín, sú hlučnejšie a silne vibrujú. Práve silné vibrácie Vám môžu pri častom používaní zničiť kĺby. Preto hygienické normy dovoľujú iba veľmi krátky čas práce s takýmito strojmi. Ak si môžete dovoliť alebo je pre Vás vaše zdravie cenné tak sa vyhýbajte takýmto strojom a pracujte s kvalitným profesionálnym náradím.

**** Prečo mi zváračka po niekoľkých minútach práce vypína?

Vypína tepelná ochrana, ktorá má chrániť jadro zváračky pred prehriatím a zničením. Je to normálne keď sa po prekročení určitej teploty zváračka vypína. Ak je to veľmi časté, môže to spôsobovať napr.: poddimenzovaná zváračka, nestačí chladiť lebo je zanesený prachom alebo je vysoká okolitá teplota, nesprávny spôsob zvárania...  V prvom rade odporúčam suchým vzduchom vyfúkať zváračku a pozrieť si zaťažovateľ (viď. FAQ čo je to zaťažovateľ u zváračiek?) .

**** Čo je to zaťažovateľ u zváračiek?

Je to druhý najdôležitejší parameter  po maximálnom prúde. Je to ukazovateľ ktorý udáva že daným prúdom koľko percent času je schopná zváračka pracovať bez vypnutia. Udáva sa v percentách ale vyskytuje sa na hobby strojoch aj počtom odvarených elektród. Napríklad ak je pri 80A zaťažovateľ 20%, to znamená že pri okolitej teplote 20°C (35°C závisí od normy podľa ktorej sa skúša) koľko percent času je schopná zváračka pracovať; v tomto prípade 12minút za jednu hodinu. Môže to byť napr. 3minúty zvára a 12minút chladne, potom zas 3 minúty zvára.... Priemyselné a profi stroje majú vysoký zaťažovateľ (blížia sa 100%). Lacné hobby zváračky zas veľmi nízky, preto nie sú určené na trvalé nasadenie.

 

   

Posledná aktualizácia: 31. 5. 2011